İçeriğe atla

Xbox E3 Geniş Özeti

Evet, konferans üstüne konferanslarla geçti zaman. Geriye dönüp bir bakalım önümüzde neler varmış:

Cihazlar:

Öncelikle Xbox One S. Yani %40 daha küçük, ekstra güç adaptörü olmayan, 4K UHD Bluray okuyuculu ve 4K görüntü çıkışlı Xbox One… Yapılan açıklamaya göre Xbox One’ın indirimli fiyatı olan 299$dan piyasaya çıkacak. Türkiye piyasasına nasıl geleceği merak konusu.
Xbox One S ile birlikte menzili genişletilmiş ve tutacakları geliştirilmiş bir Xbox Controller tanıtıldı. Bozuk değilse tamir etme mantığı tamamen geçerli olmuş denebilir.
Türkiye’ye gelmemiş olan Elite Controller’ın özel bir versyonu Gears of War 4 için geliyor(yada Türkiye’ye gelmiyor). Bu konuda da gelişmeleri göreceğiz.
Şimdilik Amerika ve Kanada için geçerli olan bir tasarım sistemi tanıtıldı. Bu sistem ile istediğiniz renklerde gamepad yaptırıp, üstüne oyuncu adınızı yazdırabiliyorsunuz. 90$lık fiyat baya yüksek olsa da diğer ülkelere açılmasını merakla bekliyoruz.
Ve son olarak da Project Scorpio. 2017 tatil sezonu(Aralık) çıkacağı açıklanan yeni Xbox. Tam olarak yeni bir jenerasyondan çok, daha gelişmiş özellikli bir Xbox One olacağı söyleniyor. Gelişmeleri izleyeceğiz, şimdilik tek söylenen, Xbox One’dan yaklaşık 5 kat daha iyi bir GPU ile geleceği.

Yazılım Yenilikleri:

Xbox genel olarak sosyalliğiyle eşhur bir sistem. Şimdi bu sosyalliğe kulüpler ekleniyor. Sevdiğiniz oyunları sevenleri, sizinle aynı bölgedeki insanları, yada sadece adınızı beğendiğiniz kulüpleri ekleyin, aynı kulüpteki insanlarla oynayın.
Grup arıyorum özelliği ile sizinle aynı raid’e gelecek kişileri, yada FIFA turnuvası yapacak oyuncuları kolaylıkla bulun.
“Arena on Xbox Live” ile turnuva oluşturma ve katılma sistemi resmi bir hal alıyor.
Cross-Play özelliğinin geleceği duyurulmuş ve hatta Rocket League’e gelmişti. Şimdi başka platformlarla oyun oynama keyfi yeni bir boyuta taşınıyor. Örnek olarak Minecraft’ta artık Xbox, PC, VR, Android ve iOS kullanıcıları bir arada oynayabiliyor.
Ve yaz güncellemesiyle gelecek olan Cortana. Şimdilik ülkemize gelmiyor ama Cortana ile gelen bir yenilik ile artık ses komutlarını sadece Kinect ile değil, kulaklıklı mikrofon setleriyle de verebileceksiniz.

Oyunlar:

Oyunsuz E3 olmaz tabi ki. Olabildiği kadar detay ile listeleyim:

Ark: Survival Evolved (İlk olarak Xbox One ve Windows 10’da)
Battlefield 1 (EA Access ile ilk olarak Xbox One ve Windows 10’da)
Dead Rising 4 (Dünya Prömiyeri)
Final Fantasy XV (Square Enix)
Forza Horizon 3 (Sadece Xbox One ve Windows 10’da — Dünya Prömiyeri)
Gears Of War 4 (Sadece Xbox One ve Windows 10’da)
Gwent (Kapalı Beta Xbox One ve Windows 10’da — Dünya Prömiyeri)
Halo Wars 2 (Sadece Xbox One ve Windows 10’da)
Inside (İlk olarak Xbox One’da)
Minecraft (Realms ve Ek paketler)
Recore (Sadece Xbox One ve Windows 10’da)
Sea Of Thieves (Sadece Xbox One ve Windows 10’da)
State Of Decay 2 (Sadece Xbox One ve Windows 10’da — Dünya Prömiyeri)
Scalebound (Sadece Xbox One ve Windows 10’da)
Tacoma (İlk olarak Xbox One ve Windows 10’da)
Tekken 7 (Bandai Namco Entertainment Inc)
Tom Clancy’s The Division – Expansion I: Underground (Ubisoft)
We Happy Few (Konsollar için ilk olarak Xbox One’da)

 

GC Görüşü: Yeni oyunların bir çoğu önsiparişe açıldı. Recore dışında bütün oyunlar 80-90$ civarında geziyor Türkiye marketinde, almadan önce bir kaç kere daha düşünün derim çünkü oyunların hepsi normalde 60$(Recore 40$).