İçeriğe atla

Xbox One Geliştirici Modu(Dev Kit) Önizlemeye Açıldı

Xbox One tanıtıldığında söz verilmiş ama bugüne kadar tekrar anılmamış olan evinizdeki konsol ile oyun/uygulama geliştirebilme(Dev Kit) özelliği bugün itibariyle önizleme kullanıcılarına açılmış durumda. Tüm kullanıcılara açılması için de yaz hedef gösterildi.

Tabi ki özelliğin önizlemeye açılması demek her şey hazır demek değil. Her önizleme özelliğinde olduğu gibi Geliştirici Moduna geçirilen konsolların normal oyunları çalıştırırken sorun yaşayabileceği ve geliştirici halinde de hatalarla karşılaşabileceği akıllarda bulunmalı. Ayrıca Geliştirici Modundan normal kullanıma geri dönmek isterseniz, cihazınızı fabrika ayarlarına döndürmeniz gerekeceğini, bunun da yüklü oyunları sileceğini unutmayın. Zaten bu özelliği kullanmak ve UWP üzerinde testler yapmak isteyenler bu sıkıntıları önemsemeyecektir.

Geliştiriciler için daha da detaylara inersek önemseyecekleri şeyler bulabiliriz ama. Mesela, DevKit şimdilik Xbox One’ın 8GB RAM’inin sadece 448MB’ına erişebilir olacak. Bu miktar özelliğin yazın genel kullanıma açılmasıyla 1GB’a çıkacak. Bir çok indie geliştirici ve meraklılar için yeterli bir miktar olsa da zamanla bu miktarın arttırılmasını sevinçle karşılarım :)

Söz konusu olan Xbox One olsa bile UWP’ın sadece oyun platformu olmadığını tekrar hatırlatmak gerek. Artık geliştiriciler, yaptıkları UWP uygulamalarını Xbox üzerinde de kolayca test edip yeni kullanıcılara erişebilecek. Yada farklı açıdan bakarsak, geliştiriciler Xbox One’ın yeteneklerine göre UWP uygulamalarına yeni boyutlar katabilecek.

Geliştirici Modu ile ilgilenenler için son olarak da gereksinimleri sıralamak lazım:

  • Windows Insider programına katılmak
  • Windows 10 yüklü bir PC
  • Xbox One ile PC’niz arasında kablolu bağlantı
  • Visual Studio 2015
  • Xbox One’da 30GB boş alan
  • Ayrıca denemesi bedava olsa da tüm geliştirici özelliklerine erişebilmek için 19$’lık Dev Center üyeliği gerekmektedir.

Dev Mode