İçeriğe atla

Xbox Yaz Güncellemesi Hakkında Detaylar Geldi

Kış öncesi gelen “Yeni Xbox One Deneyimi” güncellemesini hatırlatan bir güncelleme de yazın geliyor. Eğer önizleme kullanıcısıysanız birkaç hafta içerisinde bahsedeceğimiz özellikleri denemeye başlayabileceksiniz. Özellikle oyun kütüphanesi genişleyen oyuncuları sevindirecek güncelleme hakkında gelen detaylar şu şekilde:

 Xbox One ile ilgili:

  • Cortana Xbox One’a geliyor: Evet, Türkçe arayüzler için henüz Cortana desteği yok. Ama Amerika, İngiltere, Fransa, İtalya, Almanya ve İspanya arayüzü kullanan kullanıcılar önizleme sürümüyle beraber “Hey Cortana” diye seslenmeye başlayabilir. Cortana komutları Kinect dışında mikrofonlu kulaklıklarla da kullanılabilecek.

CortanaParty

  • Yeni Oyun Kütüphanesi: Evet, oyun ve uygulamalarım arayüzü değişiyor. Dikey bir liste ile daha çok oyunu tek bir ekranda görebileceğiniz gibi “Yüklemeye Hazır” listenizi de yeni bir sayfa olarak görebileceksiniz. Yeni arayüzün performansının daha iyi olacağı da belirtiliyor. Geldiğinde inceleneceğinden emin olabilirsiniz.

New Game Collection

  • Facebook Arkadaş Bulucusu Xbox One’a geliyor: FBir süredir Windows 10’daki Xbox uygulamasında bulunan Facebook Arkadaş Bulucusu artık Xbox One’ın kendisine de geliyor. Xbox’ın en güçlü yanlarından biri olan sosyalliği daha erişilebilir yapacağı kesin.

Console_Posting

  • Gelişmiş paylaşma seçenekleri: Ekran görüntüleri, vidyolar yada başarılar, hepsinin paylaşımını daha hızlı, daha kolay ve daha az tuş ile yapılması için değişiklikler yapılmış.

 

Xbox One ve Xbox app ile ilgili:

  • Popüler PC oyunlarının Xbox Live’a eklenmesi: League of Legends ve XCOM 2 gibi oyunları Xbox Live kullanıcılarına getirmek? Yani artık Xbox oyunları için olan oyun merkezleri PC oyunları için de olacak. Bu sayede bu oyunları oynayan arkadaşlarınızı görebilecek, yeni arkadaşlar bulabilecek, ekran görüntüleri paylaşabileceksiniz. Ayrıca Xbox app’in Party Chat özelliği ile arkadaşlarınızla çok hızlı bir şekilde sesli konuşma başlatabilirsiniz(mesela LoL yükleme ekranında).

Win32_Gamehub

  • Xbox ve Windows Store’un birleşmesi: Microsoft’un tek merkezli bir yapıya geçme çabalarını Xbox Store üzerindeki değişikliklerden görmüşsünüzdür. İşte o merkeze Windows Store da ekleniyor. Yenilenmiş mağaza için hazır olun.

New Stores View

 

Güncelleme yazın geliyor olacak, ama önizleme kullanıcısıysanız yaz güncellemesi dalga dalga kullanıcılara açılıyor olacak. Bu süreçte aylık güncellemeler olmayacak çünkü bütün ekip bu büyük güncelleme ile ilgileniyor olacak.

 

GC Görüşü: Özellikle market birleşimi ve oyun kütüphanesi bir süredir duyulan bir gelişme. Türkiyede fiyatlandırmalar arasındaki uçurumdan dolayı nasıl olur henüz tam olarak bilemiyorum ama E3 öncesi gelen bu büyük güncellemeler heyecanı arttırıyor. Ayrıca Microsoft’un sadece bir konsol firması olmadığı, ayrıca çok popüler bir işletim sistemine sahip olduğunu bilip, Xbox’ı buna eklemesinin sonuçlarını görmek çok güzel.