İçeriğe atla

Xbox Türkiye ve Fiyatlandırma Üzerine

Bu sefer yazının tamamı GC Görüşü kıvamında çünkü tam olarak bir haber değeri yok. Bilinen yada bilinmeyen gerçekler ile mantığı sınamak amaç.

Genel olarak söylenen bir laf var, “Türkiye’de oyunlar çok pahalı”. Oyun fiyatlarını asgari ücretle karşılaştıranından, kafasına göre hesaplar yapıp bu pahalılığı haklı çıkartanına kadar her türlüsünü internette bulabilirsiniz. Ben bugün fiyatlandırmaya değinirken pahalılıkla pek ilgilenmeyeceğim. İşin tutarsızlık tarafında kafanızı yoracağım.

Öncelikle bilinen bir kaç gerçek: Oyunların fiyat standardı genel olarak bazı bölgelerde sabit. Nasıl derseniz, Amerika’da 60$, Avrupa’da 60€, Dubai’de 299 Dirhem gibi… Bu standart sadece Xbox One oyunları için değil, PC ve PS oyunları için de geçerlidir. Ve en fazla ±10$/€/£ oynadığı görülür. O yüzden bir oyun çıkacağında fiyatı hakkında bir fikriniz olur, bütçe nedir bilirsiniz.

Gelelim Türkiye’ye…

Türkiye’de bir standart yok. Var diyen, yorumlara örneklesin lütfen. Standarda en yakın durum Steam üzerinde mevcut. Bir çok oyunu 90TL civarına sabitlediler ama hala istisnalar çıkıyor. Özellikle Amerika ve Avrupa fiyatlarına bakınca Türkiye gayet uygun kaçıyor 90TL. Ama dediğim gibi bir standart yok. Witcher 3 gibi bir oyun 75TL’yken, Dark Souls 3 180TL…

Şimdi bilinenlerden çok, gelelim işin kafa karıştırıcı ve mantığa sığmayan Microsoft Türkiye tarafına. Özellikle Xbox Türkiye demiyorum çünkü Microsoft genel olarak Microsoft Store ve Xbox Store’u birbirine yaklaştırmaya ve birleştirmeye gidiyor. Bu durumda da Microsoft’u kullanmak daha geniş açılı oluyor.

Microsoft Türkiye, fiyat konusunda her yönde anlamsızca uçlara gidebiliyor. İndirimlerden bahsetmiyorum bu arada, yazacaklarım hep oyunların indirimsiz satış fiyatı(özellikle de çıkış fiyatı). Nasıl her yönde uçlarda derseniz, 60$/€ dengi ortalama 180TL’yi standart sayarsak, 120TL’ye Dragon Age: Inquisition, 145TL’ye Witcher 3 yada Metal Gear Solid 5 alabiliyorsunuz. Ama Star Wars Battlefront için 280TL, Halo oyunları için 250TL, yada çıkacak olan Battleborn için 300TL ödemeniz gerekiyor. Ve bu fiyat yazdıklarım hep standart versyon oyunlar.

Sonuçta ayrı yapımcıların oyunları, popülerliğe göre fiyat vermişlerdir diye kendimi kandırmayı deniyorum. Demiştim mesele fiyat yüksekliği değil tutarsızlığı. Ama bu rakamsal ayrımlar tam olarak mantığı zorlamıyor.

Peki ne zorluyor mantığı?

Rise of the Tomb Raider’ın Amerika çıkış fiyatları şu şekilde:
PC: 60$
Xbox 360: 60$
Xbox One: 60$

Türkiye’de nasıl diye bakıyoruz(çıktığından beri değişmedi):
pc x360 xb1

Fiyatlara bakıyorum, bakıyorum, Aral firmasının standart bahanesi olan “vergilerden” diyecek oluyorum bir gülme geliyor. 60$’lık yazılımın Türkiye’de karşılığı aslında sizin sisteminize ne kadar para verdiğinize veya satış mecrasında rakibiniz olup olmamasına(bakınız: Steam’de Rise of the Tomb Raider 90TL) göre değişiyor gibi geliyor ama Microsoft gibi bir firma böyle bir şey yapmaz diye düşünüyorum. O zaman neden bu fiyat farklılığı? Gerçekten bilemiyorum.

Bakın bu örnekte bile bir mantık bulabiliyoruz, rakip varsa ucuz, yoksa sistemin pahalılığına göre fiyatlar. Parası olan oyuna da çok para versin gibi bir durum. Yani mantık dahilinde sayılır.

Başka bir örneğe gelelim:

Far Cry Primal: Amerika’da 60$, Avrupa’da 70€, Türkiye’de 260TL…
Far Cry 4: Amerika’da 40$, Avrupa’da 30€, Türkiye’de 64TL

Burada size mantıksızlık olarak fiyat oranlarından bahsetmeyeceğim. Mantıksızlık bugün satışa çıkan bir ürünle geliyor: Far Cry 4 + Far Cry Primal Paketi…

Bu paket Amerika’da iki oyunun toplamı olan 100$ yerine Far Cry Primal’dan biraz daha pahalı olan 70$’a satılıyor.
Aynı paket Avrupa’da iki oyunun toplamı olan 100€ yerine Far Cry Primal’dan biraz daha pahalı olan 80€’a satılıyor.

Nereye varmaya çalıştığımı anlamışsınızdır. Mantıklı bir insan 280TL yada 290TL fiyat beklentisinde olabilir. Ama Microsoft Türkiye, bu oyunun fiyatını şu şekilde açıkladı:
fc

Evet, paketin içerisindeki Far Cry Primal’ı şuan tek başına 260TL’ye alabiliyorken, bu paketi 238TL’ye alabiliyorsunuz. Neden? Nasıl? Bu sefer pahalı sisteme daha çok fiyat değil, direkt olarak mantıksız bir fiyat var. Ve bahane de uyduramıyorum.

 

Oyun fiyatlarındaki düzensizlik ve mantıksızlık nereye kadar gidecek? Günün birinde Microsoft da Sony gibi Türkiye için oyunlarda yerelleştirme çalışmaları yapacak mı? Xbox Türkiye Sosyal Medya hesapları ne zaman faydalı bilgiler paylaşacak? Xbox dünyasında neler olacak? Hepsi ve daha fazlası için blogu takip etmeye devam edin :)